equalizer.gif (240Ã?320)
 
  CANLI YAYIN (DJ BY GİZEMLİ) ,    GİZEMLİ SAATLER SİZLERLE...    |           BEDİR MEDYA GRUBU (ERZURUM & TEKİRDAĞ & ANKARA) ,   iletişim : tel & fax 0282 606 06 25 Gsm & WhatsApp 0554 201 75 45 // RADYO DADAŞ web sitemiz www.radyodadas.net // DADAŞ TV web sitemiz www.dadastv.net...    |         
Üye Girişi   Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
Müziğin Tek Adresi
 
 

OLTU TARİHİ

 

Erzurum Oltu ilçesi tarihçesi, gezilecek yerleri ve Oltu ilçesinin meşhur oltu taşı hakkında kapsamlı bilgi vermeye çalışacağım. Bu bilgiler doğrultusunda Oltu ilçesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz Oltu, tarih ve kültür bakımından zengin bir ilçedir. Güzel bir el sanatı olan Oltu Taşı işletmeciliği bu zengin kültür ilçesinde kendine has bir yeri vardır. Oltu Taşı kıymetli bir maden taşı olup, sadece Oltu ve çevresinden çıkmaktadır. 3213 sayılı Maden Kanunu'nda kıymetli taşlar arasında olduğunun tescili dahi yapılmıştır. Çıkarılması, zor, rezervi az, fakat işlenmesi kolaydır. Oltu'nun sembolü olup yüzlerce ailenin ekmek teknesidir. Yüzölçümü Toplam : 1.380 km2 (532,8 mi2) Rakım : 1.275 m (4.183 ft) Nüfus (2018) : 31,056 Posta kodu : 25400 İl alan kodu : 442 İl plaka kodu : 25 Oltu ilçesi Erzurum merkeze 120 km uzaklıktadır.

                                                           ERZURUM İLİ OLTU İLÇESİ TARİHİ
 
 
Oltunun tarihi günümüzden yaklaşık olarak 3000 yıl öncesine dayanır. Tarihi devirler boyunca  çeşitli devletlerin egemenliği altında kalan Oltu, başlangıçta bir kale yerleşmesi olarak kurulmuş, daha sonra  uzunca bir dönem  kale ve dış surlar içerisinde gelişmesini devam ettirmiş, bir ara Çıldır Sancağının merkezi olmuştur. Kuşkusuz bu durum  Oltunun stratejik bir konumda yer almış olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü yerleşim yeri Doğu Anadolu Bölgesini, Kuzey Doğu Karadeniz kıyılarına, Kuzey doğuda ise Kafkaslara bağlayan eski yollara Kontrol altında tutabilecek bir konumda bulunmaktadır.
 
- Oltu ismi Kıpçakların bir boy veya oymağından gelmektedir.
- Bu ad Dağıstan ın güneyinde oturan Küçük Şirvan Bölgesi nde bir kasaba ve küçük bir köye de verilen isimdir.
- 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Alpaslan ın komutanlarından Ebul-Kasim Erzurum yöresinde Saltuklu lar Beyliğini kurunca, 1080 tarihinde Emir Ahmet Oltu yu fethederek Türklerin eline geçmesini sağlamıştır.
- 1878 Ayestefanos Antlaşmasi ile Oltu Rusya ya bırakılmıştır.
- 1917 Bolşevik ihtilali ile Ruslar çekilirken burasını Ermenilere bırakmış. 1917 Rus ihtilalinden sonra Oltunun yönetimi Ermeni Icra Komitesinin eline geçmistir.
- Ruslar tarafindan Oltuya yerleştirilen Ermeniler 40 yıl boyunca yerli halka zulüm etmişlerdir.
- 1918 yılında işgalden kurtulmak amacıyla Oltu İslam Komitesi kurulmuş ve 25 Mart 1918de Ermeniler sınır dışı edilmiştir. Bu tarih Oltu nun kurtuluşu olarak kutlanmaktadır.
- Kurtuluş mücadelesi sonrası bağımsızlığını ilan eden Oltu, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra kendi isteği ile Türkiye topraklarına bağlanmıştır.
- 1926 yılında Oltu ilçe statüsüne kavuşmuştur.

 
Tarih       : 30 Ocak 2019
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | RADYO DADAŞ  Copyright © 2018                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur