equalizer.gif (240Ã?320)
      
 BEDİR MEDYA GRUBU (ERZURUM & TEKİRDAĞ & ANKARA) ,   iletişim : tel & fax 0282 606 06 25 Gsm & WhatsApp 0554 201 75 45 // RADYO DADAŞ web sitemiz www.radyodadas.net // DADAŞ TV web sitemiz www.dadastv.net...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Oltu Taşı Nedir? Oltu Taşının Faydaları Nelerdir?

 

Yarı değerli bir taş olan oltu taşı; Erzurum’un Oltu ilçesinden çıkarıldığı için bu adla anılmaktadır. Kehribar taşından farklı bir yapıya sahip olmasına rağmen siyah kehribar olarak da adlandırılmaktadır. İşlemesinin kolay olmasından dolayı takı ve ziynet eşyası yapımında kullanılmaktadır. Oltu taşının rengi siyah olarak bilinse de koyu kahve, sarı, nadiren de gri-yeşilimsi bir renkte bulunabilmektedir.

                                                                   

                            Oltu Taşının Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Oltu taşı çıkarılmadan önce yumuşak bir yapıya sahipken hava ile temas ettikten sonra sertleşmektedir. Bu nedenle oltu taşı özellikleri itibariyle kendine has bir yapıya sahiptir. Oltu taşı Mohs sertlik skalasına göre 3 sertliğe sahiptir. (Elmas’ta bu derece 10’dur.)

Yüksek oranda karbon içermektedir ve 1.5 yoğunluğa sahiptir. Çıra gibi is bırakarak yanmakta ve geriye sigara külüne benzer bir madde bırakmaktadır. Sürtünme ile elektriklendiği için hafif cisimleri çekebilmektedir. Yanma esnasında aniden soğutulması durumunda donarak camlaşır ve kalıp halini alır.

Oltu taşı çabuk kırılma özelliğinden dolayı işlemesi zor bir taştır. Bu nedenle taşın işlenmesi için özel aletler kullanılmaktadır.

Oltu Taşının Faydaları

Oltu Taşı gerdanlık olarak kullanılması durumunda; boğaz ve Tiroid bezi enfeksiyonlarını yok ederek guatrın oluşmasını engellemektedir. Guatr oluştuktan sonra taşın gerdanlık olarak takılması durumunda ise rahatsızlığın büyümesini durdurarak zamanla küçülmesini sağlar ve Guatrı tamamen ortadan kaldırır.

Oltu taşı kulak ağrılarını iyileştirmektedir. Böbrek, mesane ve dalağı temizleyerek sağlıklı çalışmalarını sağlamaktadır. Astım, bronşit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını oluşmalarını önler. Eğer hastalık varsa hastanın iyileşmesine katkı sağlar.

Alerjileri önleyerek iyileşmesini sağlar. Enfeksiyonun yayılmasını önlemektedir. Vücutta ağrıyan ya da sancılanan bölgeye taşın sürülmesi durumunda ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir. Özellikle romatizma gibi eklem bölgesinde bulunan ağrılarda etkilidir
Vücudun herhangi bir yerinde bulunan (özellikle sol elde) oltu taşı vücutta elektrik birikmesini önleyerek stres, depresyon gibi rahatsızlıkların oluşmasını engellemektedir.

Oltu taşı sindirim sisteminin özellikle bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Kemik iliği eksikliğine karşı faydalıdır. Sinir sistemini güçlendirir. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede kişilerin doğru karar vermesine fayda sağlamaktadır.

Takan kişi üzerinde ilk bakışı çektiği için nazara karşı etkilidir.

Oltu Taşının Kullanım Alanları

Oltu taşı genel olarak tespih, anahtarlık, ağızlık, küpe, yüzük, Sigaralık, broş, gerdanlık, bilezik ve tarak yapımında kullanılmaktadır.

Bu eşyalar haricinde başka eşyalarda da süsleme amacıyla Oltu taşı kullanılmaktadır. Özellikle vücutta birikmiş olan elektriği attığı ve strese iyi geldiği için Bu eşyalardan en çok tercih edilen tespihlerdir.

Oltu Taşını Taklitlerinden Ayırma

Oltu taşı görüntü olarak taklit edilebilir bir yapıya sahip olmasına rağmen özelliklerinin bilinmesi durumunda kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Bu özellikler genel olarak; taş el içine alıp nefesle buharlaştırıldığında buharı çekerek üzeri nemlenir. Bir toplu iğnenin ucu iyice ısıtıp taşa batırıldığında iğnenin batmaması gerekmektedir.

Elektriklenme özelliği gösterdiği için küçük toz ve kağıdı çeker. Oltu taşı tespihlerin kendine has ağırlıkları ve sesleri vardır. Oltu taşı malzemeler kullanıldıkça parlamaktadır. Taş yakıldığında çıra gibi yanar. Oltu taşı sahtelerine göre daha parlaktır.

             

 
Tarih       : 30 Ocak 2019
 
 

En iyi mobil görünüm için:

Telefonunuzda "Google Chrome" kullanınız. Uzun metinlerde en alttaki "Basitleşmiş görünümü göster" seçiniz.

Örnek seçim için tıkla!

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | RADYO DADAŞ  Copyright © 2018                                                                      DJ İstek Paneli Girişi